HAPKİDO NEDİR?


Hap: Beden ve ruhun uyumlu birlikteliği
Ki: Yaşam ve beden enerjisihttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif iç enerji
Do: Eğitim yoluhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif sanatı

Bu üç sözcüğün birleşmesiyle oluşan "Hapkido" terimi; bedenhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif ruh ve iç enerjinin uyumlu birlikteliği temeline dayanan Kore kökenli bir savunma sanatıdırhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif bunun da ötesindehttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif bir yaşam biçiminin adıdır.

Hapkido geniş bir yelpazede; kol ve ayak eklem kilitlemelerihttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif fırlatmahttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif her türlü ayak tekniklerihttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif el teknikleri ile akrobatik jimnastikhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif eğmehttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif bükme ve sinir noktalarına baskı tekniklerinin yanındahttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif ateşsiz her türlü silahı ustaca kullanmayıhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif günlük hayatta kullanılan eşyaları en az enerji ile  birer silaha dönüştürmeyi öğretir.

Hapkidohttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif bir spordan daha çokhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif meşru müdafaaya uygun bir savunma sanatıdır. Yaşa bağlı olmaksızın hem kadınlar hem de erkeklerin kendilerini çok rahat bir şekilde  bilecekleri savunma sanatıdır.


HAPKİDO'NUN TARİHÇESİ
HAPKİDO TARİHÇESİ: Hapkido'yu bugünkü haline getirmekte üç isim öne çıkar. Bunlar; Young Sul Choi http://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif Han Jae Ji ve Don Oh Choi 'dir.
YOUNG SUL CHOİ: 1904'te Kore'de Yong dong köyünde doğdu. Bu yıllarda kore japon işgali altındaydı ve bu işgal sırasında ailesini kaybetti. Henüz 8 yaşındayken japon şeker tüccarı Morimoto onu evlatlık alarak Japonya'ya götürdü. Choi bu duruma hiç razı olmadı ve sürekli karşı koydu. Japonya'ya geldikten kısa süre sonra Morimoto artık dayanamadı ve onu Moji köyünde kendi haline bıraktı. Choi kendi başına Osaka'ya gitti ve bir süre dilencilikle geçindi. Burada polis onu bir budist tapınağında Kintaro Wadanabi adlı bir keşişe emanet etti. 2 yıl onun yanında kaldı. Japonyadaki hayat onun için hiç kolay değildi. Japoncası iyi olmadığından okulda problem yaşıyordu ve diğer çocuklar da onunla yabancı olduğu için dalga geçiyorlardı. Kintaro Wadanabi Choi'yu arkadaşı Daito-Ryu Aikijutsu Başkanı Sokaku Takeda (1859-1943) nın yanına gönderdi. 11. yüzyılda Yoşimitsu Minamoto tarafından kurulmuş olan bu okula başlangıçta sadece Takeda ailesinin en yüksek dereceli Samurai'ları alınıyordu. Takeda kuralı bozdu ve ilk defa bir yabancı öğrenci aldı. Choi bundan sonraki 30 yılı Takeda'nın evinde geçirdi. Bu sürede Yoşida Asao takma adını kullandı. Toplam 3808 teknik öğrenen tek öğrenci oldu. 

Takeda'nın bir diğer ünlü öğrencisi de Aikido'nun kurucusu Morihei Ueshiba'dır. Japonyanın 2. dünya savaşını kaybedeceği belli olunca Takeda yemek yemeyi reddederek intihar etti. Ölmeden önce Choi'ya koreye geri dönmesini emretti.

Dönüş yolunda bütün parası ve sertifikaları çalınan Choihttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif bir süre ülkesi Kore' de pirinç kurabiyeleri satarak geçindi. Bir yandan da bir fabrikada kuyudan pompayla su çıkarma işinde çalışıyordu. 21 şubat 1948'de ödeme kuyruğunda başkaları onun hakkını almaya çalışınca kendini müdafaa etmek zorunda kaldı. Fabrikanın sahibinin oğlu ve müdürü 1. dan judocu Bok-sup Suh kavgayı görünce Choi'nin çok etkili bir sanatta usta olduğunu anladı ve onu hocası olmaya ikna etti.

Usta Choi'nun ilk öğrencisinin Judo temelli olması hapkidonun gelişiminde önemli rol oynadı. Bütün tutuşlara ve judo fırlatmalarına karşı olan tekniklerin temeli buna dayanır. Sanatın adı başlangıçta Yawara idi adını birkaç kere değiştirdihttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif Yu Sul (yumuşak sanat) Yu Kwon Sul (yumuşak el sanatı) Hapki Yu Kwon Sul (evrensel enerjiyle birlik içindeki yumuşak el sanatı) 12 şubat 1951 de Choi ve Suh beraberce kore yu kwon sul hapki dojang adlı okulu açtılar. 1963'te Usta Choi bütün kore savaş sanatlarını çatısı altında toplayan kore KiDo birliğinin ilk başkanı oldu. 1982'de amerika birleşik devletlerine gidip oradaki hapkidocuları birleştirmeye çalıştı ancak arzusunu gerçekleştiremeden 1986'da 82 yaşında öldü.


HAN JAE Jİ:1936'da doğdu ve 13 yaşında Choi'nin öğrencisi oldu. 7 yıl sonra Taocu Lee adlı hocayla çalışmaya başladı ve ondan tae kyon tekmeleri yanı sıra Jang-bong Dan-bong ve meditasyon teknikleri öğrendi. Büyükanne diye hitab ettiği bir rahibeden de ruhsal bilgiler edindi. 1958'de kendi okulunu açtığında Yu Kwan sul'de 3. dan sahibiydi. Öğrendiklerini birleştirerek kendi stilini geliştirdi. Bu yeni tarz'a Hapkido dedi ve hocası Choi'ya ithaf etti. O zamana kadar yumruklara karşı teknikler vuruştan sonra kolların düz kaldığı varsayılarak gelişmişti. Dojang'ının yanında bir boks okulu vardı ki kolları vuruştan hemen sonra geri çekmeyi öğretiyordu. O da bu tür vuruşlara karşı bazı savunma teknikleri geliştirdi. Korenin yeraltı dünyasında bıçak çok kullanılan bir silahtı. Bu da bıçağa karşı savunma teknikleri geliştirmesine sebep oldu. Tang soo dohttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif Kong soo dohttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif kwon bop ve taekwondo'ya karşı direnebilmek için de tekme savunma teknikleri geliştirdi. Kore'de kendo oldukça yaygın olduğu için kılıça karşı da dan bong (Kısa Sopa) teknikleri geliştirildi.

1961'de General Çung Hee Park hükümeti devirip iktidara geldihttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif 1962'de askerleri ve devlet başkanının korumalarını eğitmeye başladı ve başkanın koruması oldu.

1963'te Kido Birliğine üye oldu. Ancak bazı fikir ayrılıkları üzerine ayrılıp 1965'te Kore hapkido birliği'ni kurdu. ABD ile Kore arasındaki bir değişim programı üzerine 1969'da Amerika'ya gitti. Başkan Nixon'un korumalarınıhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif FBI ajanlarını ve çeşitli özel görev ajanlarını eğitti. Bu sırada Bruce Lee ile tanıştı. Bruce lee ondan etkilenip koçu olmasını istedi.1972 ile 74 arasında pek çok filmde oynadı. Bruce Lee ile "Game of Death"http://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif Angela Mao Ying ve Jackie Chan filmleriyle tanınan Sammo Hung ile "Hapkido" daha sonra "Lady kung fu" olarak isimlendirildi. Jackie Chan ile "The Dragon Tamers" da aksiyon yönetmenliğini yaptı.

1963'te kurduğu Kore Hapkido birliği'ni 1980'de ismini kore hapkido federasyonu (KHF) olarak değiştirdi. Kore başkanı Park 1979'da bir suikaste kurban gidince suikastçi kore gizli haber alma teşkilatının başkanı çae kyu kimhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif Ji ustanın öğrencisi ve arkadaşı olduğu için Ji usta suikaste karışmış olmakla suçlanarak 1 sene hapis yattı. Hapisteyken savaş sanatlarının daha çok ruhsal tarafıyla ilgilenen Sin Moo Hapkido'yu geliştirdi. 1981'de Hong Kong'da "tower of Death" gibi bazı filmlerde oynadı. 1984'te Amerika'ya göç edip San Francisco yakınlarında Sin Moo Hapkido okulunu açtı.Bu okulun iki öğrencisi Bong Su Han ve Kwang Sık Myung iki yıl arayla iki ayrı uluslar arası federasyon kurdular.1984 yılında Amerika'da kurulan bu federasyonlardan biri WHF (Dünya hapkido Federasyonu) kurucusu Bong Su Hanhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif diğeri ise 1986 yılında yine Amerika'da kurulan IHF' dir. (uluslararası hapkido federasyonu) bu Federasyonun kurucusu ise Kwang Sık Myung dur.

Yong Sul Choi ve Han Jae Ji'den sonra bir çok hapkidocu Dünyanın dört bir yanına yayılarak çeşitli birlik ve federasyonlar kurup Hapkido çalışmaya başladı. Bu akım özellikle Taekwondo'nun olimpik olmasından sonra daha da hızlandıhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif Dünyanın bir çok ülkesindeki İleri düzeyde eğitmen ve idareci olan Korelilerin yüzde sekseni bir Hapkido federasyonundan yüksek dan alarak Taekwondo'yla birlikte Hapkido çalıştırmaya başladılar.

Amerika ile beraber Kore'de de birçok Hapkido federasyonu kuruldu. Hatta üstad Young Sul Choi'nın mezarının temizliğinden sorumlu bir kişi bile ayrı bir federasyon kurdu.

CHOI DON-OH:Dünyada büyük küçük Yüzlerce federasyon oluşunca Güney Kore Devlet Başkanı Hyun Kore'nin en büyük Üniversitelerinden Chuncheon Üniversitesi Judohttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif Taekwondo ve Hapkido Ana Bilim dalı başkanı ve Kore Genel kurmayı ve Polis Teşkilatı Eğitim danışmanı Prof Don Oh Choi'ye özel bir görev ve yetki verir. Choi başkanlığında bir heyet önce Korea Hapkido Martial Arts Federation'u (KHMAF) Ardından da World Hapkido Martial Arts Federation' (WHMAF) u kurar. Bu aynı zamanda birleşim için bir adres gösterimidir. WTF Dünya Taekwondo federasyonu Merkez Hakem Komitesi Başkanlığını ve Dünya Taekwondo Merkezi Kukkiwon'un As Başkanlığını yürüten Choi Don Oh Çoğu Taekwondo Milli Takımında görevli eski ve yeni bir çok Taekwondocuya Hapkido'nun belli bir kalıp ve sisteme oturması için görev verir.

Bu yeni heyet kısa sürede çalışmasını tamamlar ve ortaya mükemmel bir sistem koyar. Bu sistem oluşturulurken Dünya'nın diğer ülkelerindeki savunma sanatları incelenir. İyihttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif olumlu teknikler ve kurallar alınırhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif insan anatomisine uygun olmayan teknikler ve insanları aşağılayıcı ve rencide edici kurallar kaldırılır. Bunların yerine Modern çağın gereksinimleri göz önünde bulundurularak yeni kurallar konulup teknikler yeniden şekillendirilir ve yeniden adlandırılır. Bu yeni yapılanmada Choi Hoca eski Kore kültür ve geleneklerini hatta kullanılan dili ön plana çıkarıp yeni kullanılan dille bir sentez oluşturur. Öğrencilerine verdiği öğütte "Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez" der. Choi Hoca'ya verilen görev çok büyüktürhttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif bunu bir çok Koreli fark eder ve yeni oluşumda yer almaya çalışır.

Kısa sürede Kore'nin ilk kurulan KHF Kore Hapkido Federasyonunun Üyelerinin Yüzde Doksan sekizi Choi hocanın federasyonuna geçer. Bir taraftan KHF kapatılırken diğer taraftan yeni kurulan WHMAF Word Hapkido Martial Arts Federation Birinciliğe yerleşir. Taekwondo'ya yeterince doymuş ve artık salonlara öğrenci bulmakta zorlanan Dünyadaki ünlü hocalar çok kısa sürede Hapkido'da yerlerini almışlardır.

HAPKİDONUN BENZERLERİNDEN FARKI
Hapkido geniş bir yelpazede; kol ve ayak eklem kilitlemeleri, fırlatma, Her türlü ayak teknikleri, el teknikleri ile akrobatik jimnastik, eğme, bükme ve sinir noktalarına baskı uygulama, tekniklerinin yanında ateşsiz her türlü silahı ustaca kullanmayı ve yaşadığımı ortamlarda, günlük hayatta kullanılan eşyaları birer silaha dönüştürmeyi öğretir.

Bir spordan ziyade meşru müdafaaya uygun bir sanat olduğunu söylemek daha doğrudur. Yaşa bağlı olmaksızın hem kadınlar hem de erkekler tarafından öğrenilebilir.

Hapkido yapmak isteyen her birey, Hapkidoda kendine uygun bir meteryal ve çalışma alanı bulabilir. Bayanların yelpazeyi, çocukların nuncakuyu, geçlerin jimnastik ve döğüş teknikleri, ihtiyarların bastonu, Asker ve polisin yakın savunma yanında Jop kullanmayı öğrenmeleri tercih sebepleri olabilir.

NUN BENZER SAVUNMA SANATLARINDAN FARKI
1-                 Silah çeşitliliği: Kuşak,baston,bıçak,Kılıç, kısa sopa (kore copu), orta ve uzun sopa, Nunçaku, yelpaze
2-                 Tekme çeşitliliği: Gerçek hayatta kullanılabilen dövüş tekmeleri ile zor ve gösterişli tekmeler
3-                 Düşüş çeşitliliği:Savunma ve gerçek hayatta yaşanabilen kazalarda işe yarayabilecek düşüşler,yüksek düşüşler ve akrobatik hareketler
 4-                 Adım adım Kigong ve form öðrenimi
5-                 El, ayak ve vücudun öbür kısımlarının kullanımıyla savunma öğrenimi
6-                 Hapkido ruhu ve bedeni geliştirip içteki yeteneği keşfettirir

 Hapkido'da Öğrencilerin hocalarına karşı davranışları nasıl olmalıdır?
1-Hocanızın izni olmadan başkalarnı eğitmeye başlamayın.
2-Hocanızın rehberliğinde çalışın, çok çabuk ilerlemeye, öğrenmeye teşebbüs etmeyin.
3-Başkalarının başarılarını kıskanmayın, onların ilerlemesinden endişe etmeyin ve unutmayınız ki kendinizden başkası ile yarışmıyorsunuz. Doğal yeteneklerinizin el verdiği ölçüde ilerleyin su gibi olun ve kendi düzeyinize erişmeye çalışın.
4-Hocanıza itaatde daima samimi ve candan olun, yapmacık sadakat gösterilerine teşebbüs etmeyin.
5-Hocanızın gösterdiklerini tüm gayretinizle uygulamaya çalışın, onun uyarılarını can kulağı ile dinleyin. Onun göstermediği ve çalışma ortamı müsait olmayan teknikleri çalışmayın.
6-Daima eleştiriye açık olun, eleştiriye açık olanlar akıllı insanlardır. Eleştiriden rahatsız olup aklınızın pasifleşmesine izin vermeyin.
7-Hocanız yaşlanıp zayıf düşse bile ona karşı daima sadık ve saygılı olun.
8-Başkalarının çalışmalarını engellemeyin, onları itaatsizliğe ve tembelliğe teşvik etmeyin.
9-Kendi hatalarınız için için hocanızı suçlamayı. O size sadece yolu gösterir. Siz kendiniz gayret gösterip öğenmelisiniz.
10-Hocanıza güvenip, ona inanı. Onunda size güvenip inanması için çaba gösterin.
11-Hocanızı ve arkadaşlarınızı Hapkido selamı ile selamlayın. Ona karşı Hoca değil, Hocam diye hitabedin.

SAVUNMA VE SAVAŞ SANATLARI SPOR MERKEZİMİZ
Spor merkezimiz 1995 te Sadık Şahin başkanlığında kurulmuştur . 12  kişiden oluşan deneyimli   asistanlarıyla Sadık Şahin gözetiminde  ders verilmektedir. Haftanın  üç günü isteğe bağlı gün ve saatlerde gurup halinde ders verilmektedir. sYine haftada üç gün isteğe bağlı gün ve saatlerde özel dersler verilir.Büyükler, küçükler ve bayanlar olmak üzere seanslarımız üç guruba ayrılmaktadır Her yaştaki bay ve bayanlar derslerimize katılabilirler.  

Takvim

Çalışma saatlerimiz 18.00 - 21.00

Master Eğitmenlerimiz

Sadık Şahin

Baş antrenör - Master çalıştırıcı

Feridun Türk

Master - Halkla İlişkiler sorumlusu

Yusuf Yiğit

Master

Bize Ulaşın

19 Mayıs Caddesi Kilyos Sokak 2/B Danışment-İncirli Keçiören/Ankara

 

Tel: 0 312 360 26 77
Mobile: 0 537 766 16 85
Email: info@hapkidoankara.com